Elektroinstalace v rodinném domě

Elektroinstalace v domě

Elektroinstalace v RD

Rozvody střídavého elektrického proudu tvoří velmi podstatnou část stavby rodinného domu a to jak po stránce technické, tak i finanční. Elektřina jako taková je ale velmi nebezpečná , proto by se do ní neměl pouštět nikdo, kdo nemá patřičné vzdělání a zkušenosti.

Elektroinstalace v rodinném domě

Základem dobře provedené elektroinstalace v rodinném domě je precizně vypracovaný projekt. Na jeho základě budou postaveny všechny práce, ale také následná kolaudace a připojení k elektrické síti. Bez projektu s brzkým a bezproblémovým bydlením v novém domě nepočítejte.

Rozhodně nestačí okopírovat plány elektrických rozvodů ve stávajícím domě či bytě. Požadavky v oblasti elektroinstalace v rodinném domě se neustále mění spolu s tím, jak se domácnosti potýkají s přívalem stále novějších a energeticky náročnějších spotřebičů. Sestava domácího kina, vestavné trouby, myčky, plasmové televize a počítačové sestavy rozhodně klade na elektrickou síť mnohem větší nároky než stará černobílá televize, rádio a kombinovaný sporák. Bez práce zkušeného elektrikáře se proto celý proces rozhodně neobejde.

Od hliníku ke kapličce

Současné trendy v oblasti elektroinstalací v rodinných domech ustupují od používání starých hliníkových rozvodů, které se po čase vyhřejí a stanou se křehkými a lámavými. Moderní měděné rozvody jsou do celého domu uvedeny z tzv. kapličky, umístněné obvykle na hraně pozemku. V odborné terminologii jde o normovanou skříň s hlavními jističi, odkud elektrická soustava pokračuje k vnitřnímu rozvaděči s jističi a odtud pak do celého domu.

Elektroinstalace v rodinném domě

Tvorba elektrorozvodů rodinném domě je postupný proces. Nejdříve se do stěn vysekají drážky a jsou uloženy vodiče. Poté přijdou na řadu „krabice“ a po omítnutí stěn a vymalování se ještě instalují zásuvky, vypínače a svítidla. I tady zkušený elektrikář může významně pomoci.

Elektroinstalace v rodinných domech

Většina majitelů si totiž neumí poradit se správným dimenzováním elektroinstalace v rodinném domě. Malý počet jističů nebo zásuvek vede často k přetěžování sítě a výpadkům pojistek a naopak jejich příliš velké množství celý proces zbytečně prodraží.

Znalosti nutné

Elektroinstalace v rodinném domě navíc nejsou ve všech místnostech totožné. Místnosti, kde může elektřina přijít do styku s vodou (obvykle kuchyně a koupelna) musí být vybaveny několika samostatně jištěnými elektrickými okruhy, které zabrání úrazům a poškozené většího množství elektroniky v případě havarijní situace.

Moderní bydlení nám navíc může život zpříjemnit celou řadou chytrých a komfortních detailů. Patří sem například elektrické ovládání žaluzií reagující na intenzitu slunečního osvětlení, které zaručí rovnoměrné vyhřátí místností po celý den nebo třeba podlahové zásuvky, které se objedou bez nepraktických kabelů a prodlužovaček i v případě, že potřebujeme zapojit lampu zrovna uprostřed místnosti. Odborník umí poradit i s instalací takových netypických elektrozařízení a zároveň poradí, jaké řešení bude pro dané prostory a situaci nejlepší.

Bezpečnostní zásuvky, které ochrání před úrazem elektrickým proudem, se například používají nejenom u klasických energeticky náročných spotřebičů (pračka, myčka apod.), ale například i u oblíbeného drtiče odpadů.

Elektroinstalace v rodinném domě nemusí být v případě odborného vedení ani příliš náročná na čas. Jedno patro zvládnou  dva lidé bez problémů za 2 až 5 dní dle složitosti projektu. Na termíny navržené zkušeným elektrikářem jako jsem já Marek Mohelník se navíc můžete spolehnout a nehrozí ani navýšení rozpočtu v případě neočekávaných komplikací a víceprací. Elektroinstalace v rodinném domě prováděná mnou Markem Mohelníkem je zkrátka a dobře zárukou spokojenosti na mnoho a mnoho let. A přesně to přece po svém bydlení vyžadujete.

button-26